logotyp
Položek: 1-4 z celkem: 14   začátekzačátekna poslední stranu  

Škola pro udržitelný život

Škola pro udržitelný život - žákovská prezentace projektu (CIVIS)

Škola pro udržitelný život - žákovská prezentace projektu (CIVIS)

V letošním školním roce se naše škola zapojila do programu „Škola pro udržitelný život“, který pomáhá přispívat ke zlepšování životního prostředí a kvality života v našem okolí. Procházeli jsme jednotlivými kroky, povídali si, přemýšleli, hráli jsme hry a tvořili. Také jsme se zamýšleli nad spoustou otázek. 

První z nich byla otázka – Jakou obec chceme?
Nejprve jsme si povídali o tom, jaký je rozdíl mezi labyrintem a bludištěm a vytvořili si z barevných písků svůj vlastní prstový labyrint. Při rozhovoru na téma „Má vysněná obec“ jsme se zamýšleli nad otázkami – kde bychom chtěli žít, co nám chybí v naší obci, co by se nám tady líbilo. Potom si každý z nás svou vysněnou obec nakreslil.

Smyslové vnímání k přírodě, krajině a místu
Zapojit všechny smysly a vnímat přírodu, krajinu a místo, jak jednoduché, to by ale nesmělo pršet. Vzhledem ke špatnému počasí a skutečnosti, že v každé třídě jsme měli vánoční stromky, využili jsme padající jehličí a vytvořili ve třídě v malých skupinkách mandaly dle svých představ. Poslech audiokazety „Muž, který sázel stromy“ většinu z nás zajímal a některé také nudil.  Zamyšlení nad otázkami – Jaké stromy muž sázel?, Proč je sázel?, Mělo to nějaký význam? – nám pomohlo s výběrem stromu, který každý z nás nakreslil. Venku jsme pak poslouchali a zaznamenávali zvuky naší obce. Pexeso to přeci každý zná, my jsme si ale zahráli Maxipexeso, hráli jsme všichni rozděleni ve třech skupinkách.

Vnímavost k sobě samému
A zase vnímání, tentokrát to ale bylo vnímání našeho těla. Pohybová hra „Magnety“, nás bavila, dotýkali jsme se navzájem různými částmi těla například nosy, koleny a lokty. Při relaxaci se nám chtělo spát, né všichni však tuto hru brali vážně. A zase ty otázky – v prostoru přízemí školní budovy byly umístěny na oknech a dveřích otázky s obrázky jednotlivých smyslů a částí těla. Své odpovědi jsme zaznamenávali do pracovního listu. Díky poslechu příběhu o Achillovi známe další část našeho těla, a proč se říká „Kde je tvá Achilova pata“. 

Nastavení spolupráce a komunikace 
Spolupráce a komunikace nám dost často dělá problémy. Při „Ladění skupiny“ a hře „Křesílka“ jsme fungovali během chvilky. Sbírání bodů nás bavilo. 

Mapování místa pocitovou mapou
Pohádky ty nás baví. Čtení z knihy M. Řeháčka „Vyprávění o strašidlech, přízracích a podivných úkazech – Višňovský čarostřelec a Hrůza na Pohanských kamenech“ bylo chvílemi opravdu strašidelné. Každý z nás už se někdy setkal s nějakou mapou, my jsme však měli možnost prohlédnout si a porovnat různé druhy map – turistickou, leteckou, zeměpisnou, historickou, dopravní, fotografickou a zimní. Poté jsme se rozdělili do skupinek a pustili se do tvorby vlastní mapy, jejímž středem bylo fotbalové hřiště.
Další aktivitou byl „Osobní průzkum“ – odpovídali jsme si navzájem na různé otázky a hráli si při tom na zvídavé reportéry.
Tvorba „Mapy vnímání místa“ byla zajímavá – každý z nás dostal svou mapku obce, do které barevně zaznamenával pocity k místu (černě – ošklivé nebo nebezpečné místo, zeleně – místo, které je pěkné, oblíbené, hnědě – významné místo, červeně – jedinečné místo). Potom jsme své pocity zaznačili do velké společné mapy. 

Udržitelný život v místě
Na základě pocitové mapy jsme pro následující projekt vytipovali tři místa v obci a z nich vybrali lokalitu „Bažina“ – prostor mezi Višňovou a Minkovicemi. Zde bychom chtěli vytvořit odpočinkové místo s lavičkami, hmyzími domečky a odpadkovými koši.

Realizace projektu
Ve středu 13. 6. v 15 hodin jsme se společně s učiteli, rodiči, panem starostou a zástupci veřejnosti sešli v prostoru „Bažiny“ a započali pracovní odpoledne. Pracovníci obecního úřadu nám pomohli vyklestit prostor od náletů a připravili prostor pro instalaci přístřešku s lavičkami a stolem. My jsme pak společně s dospěláky vysbírali větve a odpadky, hrabali listí a instalovali „Hmyzí domečky“. Také jsme pozorovali drobné živočichy, kteří toto místo obývají. Ve čtvrtek 21. 6. byl na místo nainstalován vlastní dřevěný přístřešek a v pátek 22. 6. jsme naše odpočinkové místo slavnostně otevřeli.

Chtěli bychom tímto poděkovat rodičům, učitelům, panu starostovi a pracovníkům obce za pomoc při přípravách a realizaci projektu.

Žáci 3. a 5. třídy

Pozvánka na slavnostní otevření odpočinkového místa ve Višňové

Slavnostní otevření odpočinkového místa v Bažině 22.6.2018 od 15 hodinSrdečně  vás zveme na slavnostní otevření odpočinkového místa, které jsme upravili v rámci projektu Škola pro udržitelný život. Otevření se uskuteční v pátek 22. 6. 2018 od 15 hodin v "Bažině" ve Višňové.
Žáci 3. a 5. ročníku

Pozvánka na pracovní odpoledne pro rodiče a veřejnost

Pozvánka na pracovní odpoledne pro rodiče a veřejnostSrdečně vás zveme na pracovní odpoledne pro rodiče a veřejnost, které se uskuteční ve středu 13. 6. 2018 od 15 hodin. Sejdeme se u tělocvičny a společně přejdeme do "Bažiny", kde budeme připravovat místo pro umístění přístřešku s lavičkami. Děkujeme za podporu.
Žáci 3. a 5. třídy a tým projektu "Škola pro udržitelný život"

Školní rok 2017/2018 - CIVIS

V průběhu tohoto školního roku se naše škola zapojí do projektu CIVIS: Zaostřeno na občanské a sociální kompetence, který je spolufinancovaný EU a jehož nositelem je organizace SEVER. Projekt se věnuje rozvoji občanských a sociálních kompetencí směřujících k sociálně a environmentálně odpovědnému chování žáků. Do projektu budou zapojeni žáci 3. a 5. ročníku. Jeho aktivity navazují na předcházející aktivity školy v rámci Školy pro udržitelný život.

Položek: 1-4 z celkem: 14   začátekzačátekna poslední stranu  

RYCHLÝ KONTAKT

Kontakty

Višňová 173
464 01 Frýdlant, okres Liberec

Základní škola
tel.: 725 554 521
e-mail: skola@zsvisnova.cz
datová schránka: 7hgvtfp

Mateřská škola
tel.: 727 807 786

Školní družina
tel.: 725 554 523

Jídelna Scolarest- pí. Jana Žáková-ved.jídelny
tel: 482 312 605

Kontaktní údaje pověřence pro ochranu osobních údajů:
Firma

HAiDA s.r.o. , gen. Svobody 802, Nový Bor IČ: 402 29 645

Jméno

Štěpán

Příjmení

Drška

Kontaktní telefon

+420 604 202 720

Kontaktní e-mail

dpo@haida.cz

ISDS

ckiqaqk

NÁSTĚNKA

Chtěla bych poděkovat sponzorům za jejich dary, které jsme použili na zakoupení vánočních darů na besídky v ZŠ, MŠ, ŠD a ŠK.
Juta a.s.
paní Alice Erbanová
Hasiči Višňová
TJ Jiskra Višňová
Obec Černousy
Moc Vám děkujeme.
Od 1.9.2020 je zahájen sběr tříděného odpadu. Sbíráme nyní pouze papír. Svůj sběr můžete ponechat u zadního vchodu do staré budovy školy. Nezapomeňte napsat jméno, příjmení a počty kg. Děkuji

NOVINKY

Od pondělí 3.5. se otevírá MŠ pro všechny děti. Provoz 6.00- 16.00.
Plánovaná škola v přírodě je opět přesunuta na 27.6.-30.6.2022.
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Mateřská škola
Základní škola
Školní družina
Domů

Created by © 2015 - 2020 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy