logotyp
Položek: 1-6 z celkem: 14   začátekzačáteko jednu stranu vpředna poslední stranu  

Škola pro udržitelný život 2016-2018

Škola pro udržitelný život - žákovská prezentace projektu (CIVIS)

Škola pro udržitelný život - žákovská prezentace projektu (CIVIS)

V letošním školním roce se naše škola zapojila do programu „Škola pro udržitelný život“, který pomáhá přispívat ke zlepšování životního prostředí a kvality života v našem okolí. Procházeli jsme jednotlivými kroky, povídali si, přemýšleli, hráli jsme hry a tvořili. Také jsme se zamýšleli nad spoustou otázek. 

První z nich byla otázka – Jakou obec chceme?
Nejprve jsme si povídali o tom, jaký je rozdíl mezi labyrintem a bludištěm a vytvořili si z barevných písků svůj vlastní prstový labyrint. Při rozhovoru na téma „Má vysněná obec“ jsme se zamýšleli nad otázkami – kde bychom chtěli žít, co nám chybí v naší obci, co by se nám tady líbilo. Potom si každý z nás svou vysněnou obec nakreslil.

Smyslové vnímání k přírodě, krajině a místu
Zapojit všechny smysly a vnímat přírodu, krajinu a místo, jak jednoduché, to by ale nesmělo pršet. Vzhledem ke špatnému počasí a skutečnosti, že v každé třídě jsme měli vánoční stromky, využili jsme padající jehličí a vytvořili ve třídě v malých skupinkách mandaly dle svých představ. Poslech audiokazety „Muž, který sázel stromy“ většinu z nás zajímal a některé také nudil.  Zamyšlení nad otázkami – Jaké stromy muž sázel?, Proč je sázel?, Mělo to nějaký význam? – nám pomohlo s výběrem stromu, který každý z nás nakreslil. Venku jsme pak poslouchali a zaznamenávali zvuky naší obce. Pexeso to přeci každý zná, my jsme si ale zahráli Maxipexeso, hráli jsme všichni rozděleni ve třech skupinkách.

Vnímavost k sobě samému
A zase vnímání, tentokrát to ale bylo vnímání našeho těla. Pohybová hra „Magnety“, nás bavila, dotýkali jsme se navzájem různými částmi těla například nosy, koleny a lokty. Při relaxaci se nám chtělo spát, né všichni však tuto hru brali vážně. A zase ty otázky – v prostoru přízemí školní budovy byly umístěny na oknech a dveřích otázky s obrázky jednotlivých smyslů a částí těla. Své odpovědi jsme zaznamenávali do pracovního listu. Díky poslechu příběhu o Achillovi známe další část našeho těla, a proč se říká „Kde je tvá Achilova pata“. 

Nastavení spolupráce a komunikace 
Spolupráce a komunikace nám dost často dělá problémy. Při „Ladění skupiny“ a hře „Křesílka“ jsme fungovali během chvilky. Sbírání bodů nás bavilo. 

Mapování místa pocitovou mapou
Pohádky ty nás baví. Čtení z knihy M. Řeháčka „Vyprávění o strašidlech, přízracích a podivných úkazech – Višňovský čarostřelec a Hrůza na Pohanských kamenech“ bylo chvílemi opravdu strašidelné. Každý z nás už se někdy setkal s nějakou mapou, my jsme však měli možnost prohlédnout si a porovnat různé druhy map – turistickou, leteckou, zeměpisnou, historickou, dopravní, fotografickou a zimní. Poté jsme se rozdělili do skupinek a pustili se do tvorby vlastní mapy, jejímž středem bylo fotbalové hřiště.
Další aktivitou byl „Osobní průzkum“ – odpovídali jsme si navzájem na různé otázky a hráli si při tom na zvídavé reportéry.
Tvorba „Mapy vnímání místa“ byla zajímavá – každý z nás dostal svou mapku obce, do které barevně zaznamenával pocity k místu (černě – ošklivé nebo nebezpečné místo, zeleně – místo, které je pěkné, oblíbené, hnědě – významné místo, červeně – jedinečné místo). Potom jsme své pocity zaznačili do velké společné mapy. 

Udržitelný život v místě
Na základě pocitové mapy jsme pro následující projekt vytipovali tři místa v obci a z nich vybrali lokalitu „Bažina“ – prostor mezi Višňovou a Minkovicemi. Zde bychom chtěli vytvořit odpočinkové místo s lavičkami, hmyzími domečky a odpadkovými koši.

Realizace projektu
Ve středu 13. 6. v 15 hodin jsme se společně s učiteli, rodiči, panem starostou a zástupci veřejnosti sešli v prostoru „Bažiny“ a započali pracovní odpoledne. Pracovníci obecního úřadu nám pomohli vyklestit prostor od náletů a připravili prostor pro instalaci přístřešku s lavičkami a stolem. My jsme pak společně s dospěláky vysbírali větve a odpadky, hrabali listí a instalovali „Hmyzí domečky“. Také jsme pozorovali drobné živočichy, kteří toto místo obývají. Ve čtvrtek 21. 6. byl na místo nainstalován vlastní dřevěný přístřešek a v pátek 22. 6. jsme naše odpočinkové místo slavnostně otevřeli.

Chtěli bychom tímto poděkovat rodičům, učitelům, panu starostovi a pracovníkům obce za pomoc při přípravách a realizaci projektu.

Žáci 3. a 5. třídy

Pozvánka na slavnostní otevření odpočinkového místa ve Višňové

Slavnostní otevření odpočinkového místa v Bažině 22.6.2018 od 15 hodinSrdečně  vás zveme na slavnostní otevření odpočinkového místa, které jsme upravili v rámci projektu Škola pro udržitelný život. Otevření se uskuteční v pátek 22. 6. 2018 od 15 hodin v "Bažině" ve Višňové.
Žáci 3. a 5. ročníku

Pozvánka na pracovní odpoledne pro rodiče a veřejnost

Pozvánka na pracovní odpoledne pro rodiče a veřejnostSrdečně vás zveme na pracovní odpoledne pro rodiče a veřejnost, které se uskuteční ve středu 13. 6. 2018 od 15 hodin. Sejdeme se u tělocvičny a společně přejdeme do "Bažiny", kde budeme připravovat místo pro umístění přístřešku s lavičkami. Děkujeme za podporu.
Žáci 3. a 5. třídy a tým projektu "Škola pro udržitelný život"

Školní rok 2017/2018 - CIVIS

V průběhu tohoto školního roku se naše škola zapojí do projektu CIVIS: Zaostřeno na občanské a sociální kompetence, který je spolufinancovaný EU a jehož nositelem je organizace SEVER. Projekt se věnuje rozvoji občanských a sociálních kompetencí směřujících k sociálně a environmentálně odpovědnému chování žáků. Do projektu budou zapojeni žáci 3. a 5. ročníku. Jeho aktivity navazují na předcházející aktivity školy v rámci Školy pro udržitelný život.

Pracovní odpoledne 27. 5. 2016 (projekt Žijeme ve školní zahradě)

V pátek 27. 5. 2016 se uskutečnilo v pořadí druhé pracovní odpoledne, v rámci kterého probíhaly úpravy naší školní zahrady. Maminky se svými ratolestmi se se ctí zhostily nátěru pergoly a vypletí záhonů před budovou školy. Ostatní účastníci se pustili do nejnáročnějšího úkolu, a to připravit základy pro umístění herních prvků. Bohužel nám nepřálo počasí, takže instalace prvků nebyla dokončena, ale pan Havel z Frýdlantu, který je vyrobil, slíbil, že práce dokončí v následujícím týdnu. 
Všem dobrovolníkům patří obrovský dík, největší pak panu Jaroslavu Mrklasovi, panu Antonínu Erbanovi a panu Petru Brandovi.
Mgr. Helena Roubalová

Květnové aktivity v projektu

   V průběhu května proběhlo několik aktivit spojených s projektem „Žijeme ve školní zahradě“ v rámci aktivit Školy pro udržitelný život.
   Žáci 4. a 5. ročníku při hodině výtvarné výchovy oživili barvami prostor před vstupem do budovy. Při pracovním vyučování vyrobili truhlíky ze dřeva, které nám předtím připravil pan Luděk Erban. Truhlíky si žáci sami natřeli a osázeli květinovou sadbou afrikánů, které si sami předpěstovali ve škole. Při jedné z hodin vysázeli živý plot za pergolou.
   Ve čtvrtek 12. 5. se uskutečnil poslední z celoškolních projektových dnů zaměřených na školní zahradu. V rámci jednotlivých aktivit žáci sestavili návštěvní řád zahrady, napsali krátký článek do místních novin (Drbny), připravili si hlášení do místního rozhlasu a vyrobili pozvánky na druhé pracovní odpoledne, v rámci kterého budou práce ve školní zahradě dokončeny.


Položek: 1-6 z celkem: 14   začátekzačáteko jednu stranu vpředna poslední stranu  

RYCHLÝ KONTAKT

Kontakty

Višňová 173
464 01 Frýdlant, okres Liberec

Základní škola
tel.: 725 554 521(ředitelna)
tel.: 601 543 476 (sborovna)
e-mail: skola@zsvisnova.cz
datová schránka: 7hgvtfp

Mateřská škola
tel.: 727 807 786

Školní družina
tel.: 725 554 523

Jídelna Scolarest- pí. Jana Žáková-ved.jídelny
tel: 482 312 605

Kontaktní údaje pověřence pro ochranu osobních údajů:
Firma

HAiDA s.r.o. , gen. Svobody 802, Nový Bor IČ: 402 29 645

Jméno

Štěpán

Příjmení

Drška

Kontaktní telefon

+420 604 202 720

Kontaktní e-mail

dpo@haida.cz

ISDS

ckiqaqk

NÁSTĚNKA

Poděkování firmě Juta a.s. za finanční dar na nákup sportovních pomůcek a pořádání sportovních soutěží.
Moc děkuji sponzorům, kteří v letošním roce 2023 přispěli finanční částkou na pořízení sedacích vaků do čtenářských koutků. Jedná se o: firmu Grain a.s., OÚ Černousy, hasiče Višňová, TJ Jiskru Višňová a manželé Alice a Luboš Erbanovi.
Od 1.9.2023 bude zahájen sběr tříděného odpadu. Sbíráme nyní pouze papír. Svůj sběr můžete ponechat u zadního vchodu do staré budovy školy. Nezapomeňte napsat jméno, příjmení a počty kg.
Děkujeme

NOVINKY

Škola v přírodě proběhne od pondělí 24.6. do čtvrtka 27.6.2024 v penzionu Kamzík v krásné krajině Českého Švýcarska. Dopravu i ubytování budeme hradit z projektu OP JAK. Škola v přírodě bude pro žáky zdarma.
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Mateřská škola
Základní škola
Školní družina
Domů

Created by © 2015 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy